این محصول بصورت دو جزئی و بر پایه رزین اپوکسی و هاردنر پلی آمید طراحی گردیده و بدلیل دارا بودن درصدبالای پودر روی در رنگ، سطح فلز را به روش حفاظت کاتدی در برابر عوامل خورنده محافظت می نماید. این پرایمر از سرعت خشک شدن مناسبی برخوردار است و با طیف وسیعی از رنگ های میانی و رویه سازگار می‌باشد. استفاده از این پرایمر بر روی سطوح غوطه ور در آب نیز امکان پذیر می‌باشد.

خواص فیزیکی و شیمیایی
تعداد اجزا دوجزئی
براقیت نیمه مات
دانسیته 0.1 ± ۲.۶۰
فام خاکستری
نسبت اختلاط اجزا A/B وزنی ۸/۱
درصد جامد حجمی 2 ± ۶۲
ضخامت فیلم خشک ۷۰ میکرون
پوشش تئوری ۷.۸ m2/litr
خشک شدن کامل ۷ روز
خشک شدن عمقی ۸ – ۱۲ ساعت
خشک شدن سطحی ۲ – ۴ ساعت
دمای سطح ۲۵ درجه سانتی‌گراد
دوره انبار داری ۱۲ ماه
زمان ژل شدن ۴ – ۶ ساعت
نقطه اشتعال ۳۵ درجه سانتی‌گراد

اطلاعات فوق برمبنای دمای کار ۲۵درجه است.


دانلود دیتاشیتمشخصات محصول

این محصول بصورت دو جزئی و بر پایه رزین اپوکسی و هاردنر پلی آمید طراحی گردیده و بدلیل دارا بودن درصدبالای پودر روی در رنگ، سطح فلز را به روش حفاظت کاتدی در برابر عوامل خورنده محافظت می نماید. این پرایمر از سرعت خشک شدن مناسبی برخوردار است و با طیف وسیعی از رنگ های میانی و رویه سازگار می‌باشد. استفاده از این پرایمر بر روی سطوح غوطه ور در آب نیز امکان پذیر می‌باشد. از آنجایی که اکثرا وظیفه پرایمرهای زینک ریچ اپوکسی را به صورت ضد خوردگی فداشونده درنظر می‌گیرند اما لازم است که مکانیزم عملکردی این پرایمر اپوکسی به شکلی دقیق مورد بررسی قرار گیرد. زمانی که پرایمر زینک ریچ اپوکسی به همراه پوشش مضاعف بالایی به صورت یک لایه به هم پیوسته بر روی کار قرار می گیرند، یک لایه نسبتاً ضخیمی را در قیاس با سایر پوشش های رنگی تشکیل می‌دهند که در برابر محیط های خورنده به صورت یک سد محافظت کننده عمل کرده و به طور کامل سطح فلز یا لایه زیرین را از فضای خارجی دور و جدا می کند.

زمانی که یک نقص کوچک روی آخرین پوشش موجود در سطح فلز اتفاق می افتد، لایه پرایمرهای زینک ریچ اپوکسی وظایف خود را در جهت جلوگیری از خوردگی و همچنین ایجاد وقفه در برقراری واکنش های الکترو شیمیایی مبتنی بر خوردگی اعمال می کنند. درجه پرایمرهای زینک ریچ اپوکسی به میزان خلوص مواد روی و فرآیند هدایت الکتریکی بین سطح فلز و ذرات روی و از همه مهم تر به مقدار رطوبت موجود در محیط بستگی دارد. با توجه به آنکه مواد روی موجود در پرایمر خاصیتی آندی (anodic) دارد اما همین مواد در تماس با سطوح آهنی عملکردی کاتدی (cathodic) پیدا می کنند. در آخر زمانی که ذرات روی تبدیل به اکسید روی شوند، نقطه‌ای است که دیگر محافظت فداشونده به پایان خود رسیده است.

برخی از ویژگی‌های منحصر بفرد این محصول عبارتند از : پرایمر ضد خوردگی بسیار عالی | مقاومت شیمیایی بسیار خوب | سختی مناسب | مقاومت حرارتی تا 120 درجه سانتیگراد | مقاومت سایشی عالی | مقاوم در برابر آب و رطوبت | چسبندگی عالی بر روی سطوح فولادی.

موارد مصرف

این پوشش، توانایی و قابلیت بسیار بالایی در حفاظت از انواع سازه ها و ابزارآلات دارد که باعث شده است از این پوشش در موارد بسیاری در صنایع فلزی استفاده شود. در ادامه به چند مورد از کاربرد های این پوشش اشاره خواهیم کرد:

  • حفاظت از انواع سازه‌های فلزی
  • حفاظت از انواع ماشین آلات
  • سطوح خارجی انواع تانک‌ها به‌جهت حفاظت
  • حفاظت از انواع لوله‌ها
  • کاربرد پوشش پرایمر زینک ریچ اپوکسی در پالایشگاه ها
  • حفاظت از عرشه کشتی، بدنه، سکو های آبخور و…

نحوه مصرف

آماده سازی سطح : سطح مورد نظر باید از هرگونه آلودگی عاری گردد که به همین منظور می توان از روشهایی همچون اعمال فشار باد، شستشو با شوینده ها و تینرها بهره برد. سپس بلاستینگ (زنگ زدائی) روی سطح طبق استاندارد (SSPC – SP10) تا درجه Sa2.5 – 3 انجام دهید. پس از زنگ زدائی ذرات حاصل از آن را با فشار هوا از روی سطح پاک نموده و کاملاً خشک نمائید. پس از گذشت یک ساعت از آماده سازی سطح پرایمر را اعمال نمائید.


طریقه کاربرد :
برای اعمال این رنگ می توان از دستگاههای ذیل استفاده کرد:

  • اسپری با هوا : ( فشار 3 – 4 اتمسفر ) دهانه نازل mm1.6 – 1.8
  • اسپری بدون هوا : ( فشار6 – 7 اتمسفر ) دهانه نازل 0.43 – 0.53mm
  • غلتک
  •  قلم مو (برای سطوح کوچک)


طریقه مصرف :
ابتدا دو جز را جداگانه همزده و سپس هاردنر ( جزB ) را با توجه به درصد اختلاط ذکر شده  بر روی لیبل به رنگ ( جزA ) اضافه نموده و همزده تا کاملا یکنواخت شود بعد از 5 دقیقه با توجه به نوع پاشش تینر را به آن اضافه نموده و آنرا همزده تا یکنواخت و آماده مصرف شود. با توجه به عمر مفید بعد از اختلاط باید مقدار رنگی را که در این مدت زمان می‌توان مصرف نمود را با هم مخلوط نمایید. دمای محیط برای رنگ آمیزی  10 – 40 درجه سانتی‌گراد باشد. دمای سطح هنگام رنگ آمیزی جهت جلوگیری از تجمع رطوبت باید حداقل 3 درجه سانتیگراد بالای نقطه شبنم باشد و رطوبت هوا حداکثر 80% باشد و سطح عاری از یخ و رطوبت باشد.

بسته بندی

رنگ پرایمر زینک ریچ اپوکسی یونیزه رومولو در حلب‌های ۲۰ کیلوگرمی تولید و عرضه می گردد.