رنگ‌های مقاوم به حرارت عموما از رزین‌هایی تولید می‌شوند که در دسته رزین‌های معدنی قرار دارند. در این رزین‌ها بر خلاف دیگر رزین‌های رایج به جای زنجیره بلند کربنی، زنجیره‌ای از سیلیسیم و اکسیژن ساختار اصلی رزین را تشکیل می‌دهد. اتم سیلیسیم نیز می‌تواند با تشکیل چهار پیوند کووالانسی، زنجیرهای بلند تشکیل دهد، همانند آنچه که در رزین‌ها و پلیمرهای دیگر همچون پلی‌اتیلن و توسط اتم کربن انجام می‌پذیرد. رنگ سیلیکونی جزء رنگ‌های ترموپلاست بوده و باید توجه داشت که براقیت این رنگ‌ها با قرار گرفتن در معرض حرارت کاهش می‌یابد.

خواص فیزیکی و شیمیایی
فام نقره‌ای و مشکی
براقیت نیمه‌براق
درصد حجمی مواد جامد ۲ ± ۳۷
دانسیته رنگ و هاردنر ۰.۵ ± ۱.۰۸
پوشش تئوری (۲0µ D.F.T) ۱۸.۵ m2/litr
زمان خشک شدن سطحی ۱ ساعت
زمان خشک شدن برای جابجایی ۸ ساعت
زمان خشک شدن کامل بعد از حرارت بالا
زمان اعمال لایه بعدی ۲ – ۴ ساعت

اطلاعات فوق برمبنای دمای کار ۲۵درجه است.


دانلود دیتاشیتمشخصات محصول

رنگ‌های مقاوم به حرارت عموما از رزین‌هایی تولید می‌شوند که در دسته رزین‌های معدنی قرار دارند. در این رزین‌ها بر خلاف دیگر رزین‌های رایج به جای زنجیره بلند کربنی، زنجیره‌ای از سیلیسیم و اکسیژن ساختار اصلی رزین را تشکیل می‌دهد. اتم سیلیسیم نیز می‌تواند با تشکیل چهار پیوند کووالانسی، زنجیرهای بلند تشکیل دهد، همانند آنچه که در رزین‌ها و پلیمرهای دیگر همچون پلی‌اتیلن و توسط اتم کربن انجام می‌پذیرد. رنگ سیلیکونی جزء رنگ‌های ترموپلاست بوده و باید توجه داشت که براقیت این رنگ‌ها با قرار گرفتن در معرض حرارت کاهش می‌یابد. این رنگ‌ها از یک رزین تک جزئی پایه سیلیکونی تشکیل شده که در آن پودر آلومینیوم باعث افزایش مقاومت حرارتی خواهد شد. این رنگ‌ها دمای حدودا 200 تا 600 درجه سانتی‌گراد (بسته به نوع رنگ) را تحمل می‌کنند. هر چه در این رنگ‌ها مقدار آلومینیوم به کار رفته بیشتر باشد رنگ آن‌ها به نقره‌ای نزدیک‌تر خواهد شد ولی رنگ‌هایی با میزان آلومینیوم کمتر، فام متنوع‌تری خواهند داشت.

برخی از ویژگی‌های منحصر این محصول عبارتند از : چسبندگی بسیار خوب به سطح زیرآیند | مقاومت در برابر حرارت تا 600 درجه سانتی‌گراد | ظاهر مطلوب نقره‌ای رنگ و نیمه براق | مقاومت در برابر خوردگی و حفاظت از سطح زیرآیند | عدم تغییر فام در اثر حرارت | سرعت بالای خشک شدن رنگ.

موارد مصرف

به طور کلی کاربرد اصلی این پوشش‌ها در سطوحی است که در تماس ممتد با منبع حرارتی با دمای بالا هستند. رنگ‌های صنعتی متداول مانند پلی‌یورتان و اپوکسی معمولاً تا دماهایی در حدود 100 تا 120 درجه سانتی‌گراد را تحمل می‌کنند.

رنگ نسوز سیلیکونی برای پوشش سازه‌هایی که در مجاورت گرما و حرارت قرار دارند، گزینه‌ای ایده آل است. در زیر مثال‌هایی از کاربرد این رنگ برای سطوح مختلف آورده شده است :

  • پوشش داخلی دیوار شومینه
  • جداره داخلی کوره‌ها، بویلرها، دودکش‌ها، پالایشگاه‌ها و نیروگاه‌های برق
  • تجهیزات کارخانه‌های شیمیایی، لوله‌ها و مخازن

نحوه مصرف

آماده سازی سطح : سطح مورد نظر را باید از هرگونه آلودگی از قبیل گرد و غبار، روغن و گریس و غیره تمیز نمود.


طریقه کاربرد :
برای اعمال این رنگ می توان از دستگاه های ذیل استفاده کرد :

  • اسپری بدون هوا :( فشار 6 – 7 اتمسفر )دهانه نازل 0.457 – 0.914mm
  • غلتک
  • قلم مو ( برای سطوح کوچک )


طریقه مصرف :
ابتدا دو جز را جداگانه همزده و سپس هاردنر ( جزB ) را با توجه به درصد اختلاط ذکر شده بر روی لیبل به رنگ ( جزA ) اضافه نموده و همزده تا کاملا یکنواخت شود و آماده مصرف شود. با توجه به عمر مفید بعد از اختلاط باید مقدار رنگی را که در این مدت زمان می توان مصرف نمود را با هم مخلوط نمایید. دمای محیط برای رنگ آمیزی  10 – 40 درجه سانتی گراد باشد. دمای سطح هنگام رنگ آمیزی جهت جلوگیری از تجمع رطوبت    باید حداقل 3 درجه سانتیگراد بالای نقطه شبنم باشد و رطوبت هوا حداکثر 80% باشد و سطح عاری از یخ و رطوبت باشد.

بسته بندی

رنگ سیلیکونی مقاوم به حرارت یونیزه رومولو در حلب‌های ۲۰ کیلوگرمی تولید و عرضه می گردد.